Opublikowany przez: IwonaSza 2013-09-23 20:19:08
Na rynku można znaleźć ogromną liczbę już gotowych planów, z których każdy może wybrać sobie taki, który spełni jego oczekiwania estetyczne oraz funkcjonalne. W porównaniu z indywidualnym projektem jest to nieporównywalnie niższy koszt, czy warto w takim razie zapłacić więcej? Czy gotowy projekt w każdym wypadku jest najtańszym i najlepszym rozwiązaniem?
Chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z budową wymarzonego domu, w którym ma się zamiar spędzić pozostałą część życia, należy się zastanowić, czy rzeczywiście warto wybrać najtańszą ofertę planu takiego budynku. Trzeba pamiętać, że sam wygląd zewnętrzny to nie wszystko, równie istotny jest rozkład pomieszczeń, kształt budynku czy zagospodarowanie każdego metra kwadratowego. Projekty domów muszą również spełniać wymogi urzędu gminy, co sprawi, że znacznie szybciej będzie można liczyć na uzyskanie pozwolenia na budowę.
Gotowe plany dostępne na rynku mają jedną zasadniczą zaletę, jaką jest ich cena. Niestety, brakuje w nich pozostałej niezbędnej dokumentacji, którą można dokupić wraz z projektem lub dostosować ją do własnych potrzeb lub zaleceń urzędu wydającego pozwolenia na danym terenie. Kupno gotowego projektu nie zawsze musi być związane z dużym ryzykiem. Niektóre plany są dość popularne, co może w pewnym stopniu świadczyć nie tylko o ich poprawności estetycznej, lecz również technicznej. W takim wypadku zakup konceptu jest w pełni uzasadniony. Zdecydowanie łatwiej trafić na tanie i sprawdzone projekty domów parterowych, niż ma to miejsce przy bardziej wyszukanych konstrukcjach. W takim wypadku, chcąc zaoszczędzić na nietypowym projekcie, należy poszukać niedrogiego architekta, który uwzględni wszystkie pomysły klienta.
Szukanie tanich projektów to jednak ryzyko, że dokumentacja nie będzie precyzyjna oraz nie uwzględni wszystkich szczegółów, takich jak rodzaj i charakterystyka poszczególnych detali. Może to podwyższyć planowane koszty budowy, a następnie eksploatacji takiej inwestycji. Czasem może się okazać, że wyższa cena projektu sprawdzonej pracowni może wpłynąć w istotny sposób na zmniejszenie kosztów budowy. Warto to uwzględnić w swoich kalkulacjach, gdyż może okazać się, że droższy projekt okaże się bardziej atrakcyjny pod względem finansowym, gdy weźmie się pod uwagę całkowite koszty inwestycji. Jest to bardziej istotne w nietypowych rozwiązaniach, takich jak projekty domów na wąską działkę, gdzie trzeba w dokładny i indywidualny sposób dostosować wiele elementów.
Mimo że na projekcie można sporo zaoszczędzić, warto zastanowić się, czy tania oferta spełnia wszystkie wyobrażenia o domu. Nie tylko efekt wizualny jest ważny, równie istotna jest odpowiednia technologia, która została zaplanowana przez architekta. To ona będzie wywierała jeden z najważniejszych wpływów na późniejsze koszty eksploatacji. Nawet posiadanie najlepszego projektu nie uchroni od kłopotów, jeśli wykonawca nie będzie w pełni przestrzegał dokumentacji projektowej, należy więc zwrócić na to uwagę podczas budowy.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.